Themes - Twenty Twenty-Two - en to fa translation catalogue (186 entries)

note: Description of the theme
en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
fa: با استفاده از پایه‌های قدرتمند طراحی، دو هزار و بیست و دو اندیشه ارائه وب‌سایت خاص برای همه افراد را ترویج می‌دهد. سبک‌های ظریف پوسته از تنوع و تطبیق‌پذیری پرندگان الهام گرفته شده است: اصول نگراش پویا و قدرتمند، طیف رنگ‌های الهام گرفته شده از طبیعت و چیدمان اصولی صفحات. قدرت اصلی دو هزار و بیست و دو در شخصی‌سازی قدرتمند آن نهفته است. این پوسته برای بهره‌مندی از امکانات ویرایشگر سایت که از وردپرس 5.9 معرفی شده، طراحی شده است. این بدین معنی است که رنگ‌ها، اصول نگارش و چیدمان همه بخش‌های پوسته قابل شخصی‌سازی است. همچنین می‌توانید از ده‌ها الگوی بلوک بهره بگیرید تا به سادگی امکان طراحی پیشرفته وب‌سایتتان را داشته باشید. دو هزار و بیست و دو به شما کمک خواهد کرد تا وب‌سایتی مطابق با سلیقه خود طراحی کنید.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty-Two
fa: دو هزار و بیست و دو

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
fa: صافی پیش‌فرض

[ctx: Font family name]
en: Inter
fa: اینتر

[ctx: Style variation name]
en: Swiss
fa: سوئیس

[ctx: Style variation name]
en: Pink
fa: صورتی

[ctx: Style variation name]
en: Blue
fa: آبی

en: Search
fa: جستجو

[ctx: label]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: Template part name]
en: Footer
fa: پاورقی

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
fa: سربرگ (تیره، کوچک)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
fa: سربرگ (تیره، بزرگ)

[ctx: Template part name]
en: Header
fa: سربرگ

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
fa: برگه (بدون جداکننده)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
fa: نوشته تنها (بدون جداکننده)

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
fa: برگه (سربرگ بزرگ)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
fa: خالی

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
fa: اولیه و ثالثیه

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
fa: اولیه و ثانویه

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
fa: اولیه و پس‌زمینه

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
fa: پیش‌زمینه و ثالثیه

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
fa: پیش‌زمینه و ثانویه

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
fa: پیش‌زمینه و پس‌زمینه

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
fa: پس‌زمینه مورب به ثانویه

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
fa: مورب ثالثیه به پس‌زمینه

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
fa: پس‌زمینه مورب یه ثانویه

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
fa: مورب ثانویه به پس‌زمینه

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
fa: مورب اصلی به پیش‌زمینه

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
fa: عمودی ثالثیه به پس‌زمینه

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
fa: عمودی ثانویه به پس‌زمینه

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
fa: عمودی ثانویه به ثالثیه

[ctx: Color name]
en: Tertiary
fa: ثالثیه

[ctx: Color name]
en: Secondary
fa: ثانویه

[ctx: Color name]
en: Primary
fa: اولیه

[ctx: Color name]
en: Background
fa: پس‌زمینه

[ctx: Color name]
en: Foreground
fa: پیش‌زمینه

[ctx: Font family name]
en: Source Serif Pro
fa: منبع Serif Pro

[ctx: Font family name]
en: System Font
fa: فونت سیستم

en: Text-based grid of posts
fa: شبکه نوشته‌ها براساس متن

en: Simple blog posts
fa: نوشته ساده وب‌لاگ

en: Large post titles
fa: عنوان نوشته‌های بزرگ

en: Irregular grid of posts
fa: شبکه غیرمعمول نوشته‌ها

en: Grid of image posts
fa: شبکه‌ای از تصاویر نوشته‌ها

en: Grid of posts
fa: شبکه‌ای از نوشته‌ها

en: Default posts
fa: نوشته‌های پیش‌فرض

en: Location
fa: مکان

en: February, 12 2021
fa: 24 بهمن 1399

en: Date
fa: تاریخ

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
fa: <em>فلاتر</em>، مجموعه‌ای از گذر زمان‌های مرتبط با پرندگان

en: Poster with right sidebar
fa: پوستر با نوار کناری راست

en: Grid of posts with left sidebar
fa: شبکه‌ای از نوشته‌ها با نوار کناری چپ

en: Blog posts with left sidebar
fa: نوشته‌های بلاگ با نوار کناری چپ

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Blog posts with right sidebar
fa: نوشته‌های بلاگ با نوار کناری راست

en: POSTS
fa: نوشته‌ها

en: WELCOME
fa: خوش آمدید

en: Page layout with two columns
fa: چیدمان برگه با دو ستون

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
fa: سلام. اسم من آنجلو هست و خوش‌حالم که راهت به وب‌لاگ من افتاده. من درمورد موضوع‌های مختلفی اینجا می‌نویسم ولی اخیرا تمرکزم روی نوشتن آرزوهام برای سال بعد هست.

en: An illustration of a bird in flight
fa: تصویر پرنده‌ای درحال پرواز

en: Screening
fa: صفحه نمایش

en: Page layout with image, text and video
fa: چیدمان برگه با تصویر، متن و ویدیو

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
fa: سلام. نام من آنجلو است و من اداره کننده این وبلاگ هستم. من در پورتلند متولد شده‌ام، اما در حال حاضر در شمال ایالت نیویورک زندگی می‌کنم. شاید مرا از نام انتشاراتی مانند <a href="#">Eagle Beagle</a> و <a href="#">Mourning Dive</a> بشناسید. برای زندگی کردن، می‌نویسم.<br><br>معمولا از این وبلاگ درباره فهرست گسترده‌ای از پرندگان و چیزهایی که به نظرم جالب هستند، می‌نویسم. اگر اشتباهی در هر یک از فهرست‌های من دیدید، لطفا نزد خوداتن نگه‌دارید.<br><br>اگر این فنجان چای شما نیست، <a href="#">من اون رو به شما پیشنهاد می‌کنم</a>. این مورد علاقه من است.

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
fa: در آینده

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
fa: <em>تماشای پرندگان </em><br><em>در باغ</em>

en: Page layout with image and text
fa: چیدمان برگه با تصویر و متن

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
fa: سلام. نام من ادوارد است و شما راه خود را به وب‌سایت من پیدا کرده‌اید. من مشتاق تماشای پرنده هستم، و هم‌چنین برنامه رادیویی خود را هر سه شنبه عصر ساعت ۱۱ شب به وقت EDT پخش می‌کنم. گاهی گوش کن!

en: Edvard<br>Smith
fa: ادوارد<br>اسمیت

en: About page on solid color background
fa: برگه درباره‌ما با پیش‌زمینه رنگی

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fa: سلام. نام من ژسوس است و شما راه خود را به وب‌سایت من پیدا کرده‌اید. من مشتاق تماشای پرنده هستم، و هم‌چنین برنامه رادیویی خود را هر سه شنبه عصر ساعت ۱۱ شب به وقت EDT پخش می‌کنم.

en: Simple dark about page
fa: برگه ساده و تیره درباره‌ما

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fa: سلام. نام من امری است و شما راه خود را به وب‌سایت من پیدا کرده‌اید. من مشتاق تماشای پرنده هستم، و هم‌چنین برنامه رادیویی خود را هر سه شنبه عصر ساعت ۱۱ شب به وقت EDT پخش می‌کنم.

en: An image of a bird flying
fa: تصویر پرنده‌ای درحال پرواز

en: About page with media on the right
fa: برگه درباره‌ما با رسانه در سمت راست

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fa: سلام. نام من داگ است و شما راه خود را به وب‌سایت من پیدا کرده‌اید. من مشتاق تماشای پرنده هستم، و هم‌چنین برنامه رادیویی خود را هر سه شنبه عصر ساعت ۱۱ شب به وقت EDT پخش می‌کنم.

en: Stilton
fa: ستیلیتون

en: Doug
fa: خمیر

en: Image of a bird on a branch
fa: تصویر پرنده روی شاخه درخت

en: About page with media on the left
fa: صفحه درباره‌ما با تصویر در سمت چپ

en: A podcast about birds
fa: پادکست درمورد پرنده‌ها

en: Swoop
fa: گرفتن

en: About page links
fa: پیوند‌های برگه درباره‌ما

en: About the hosts
fa: درباره میزبان‌ها

en: Support the show
fa: پشتیبانی از نمایش

en: Listen on Spotify
fa: گوش دادن در اسپاتیفای

en: Listen on iTunes Podcasts
fa: گوش دادن در iTunes Podcasts

en: Watch our videos
fa: ویدیو‌های ما را تماشا کنید

en: A trouble of hummingbirds
fa: سختی‌ مرغ زرین‌پر

en: Logo featuring a flying bird
fa: آرم پرنده درحال پرواز

en: About page links (dark)
fa: پیوند‌های برگه درباره‌ما (تیره)

en: About page with large image and buttons
fa: برگه درباره‌ما با تصاویر بزرگ و دکمه‌ها

en: Join my mailing list
fa: اشتراک در خبر‌نامه

en: Learn about my process
fa: درباره عملکرد من

en: Read about me
fa: درمورد من بیش‌تر بدانید

en: Take a class
fa: شرکت در دوره

en: Support my studio
fa: حمایت از استودیو من

en: Purchase my work
fa: خرید کار‌های من

en: Heading and bird image
fa: عنوان و تصویر پرنده

en: This page could not be found. Maybe try a search?
fa: این برگه پیدا نشد. می‌خواهید جستجو کنید؟

en: 404 content
fa: محتوا 404

en: Header with tagline
fa: سربرگ با معرفی کوتاه

en: Title, navigation, and social links header
fa: عنوان، ناوبری و سربرگ پیوند‌های شبکه‌های اجتماعی

en: Title and button header
fa: عنوان و سربرگ دکمه

en: Text-only header with tagline and background
fa: سربرگ فقط متنی با معرفی کوتاه و پس‌زمینه

en: Text-only header with background
fa: سربرگ فقط متنی با پس‌زمینه

en: Logo and navigation header
fa: لوگو و سربرگ ناوبری

en: Small header with dark background
fa: سربرگ کوچک با پس‌زمینه تیره

en: Logo, navigation, and social links header with background
fa: لوگو، ناوبری و سربرگ پیوندهای اجتماعی با پس‌زمینه

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
fa: لوگو، ناوبری و سربرگ آفست معرفی کوتاه

en: Logo and navigation header with background
fa: لوگو و سربرگ ناوبری با پس‌زمینه

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
fa: <em>The Hatchery</em>: وبلاگی درباره ماجراجویی‌های من برای تماشای پرندگان

en: Large header with dark background
fa: سربرگ بزرگ با پس‌زمینه تیره

en: Illustration of a flying bird
fa: تصویر پرنده‌ای درحال پرواز

en: Header with image background
fa: سربرگ با پس‌زمینه تصویر

en: Header with image background and overlay
fa: سربرگ با پس‌زمینه تصویر و روکش

en: Default header
fa: سربرگ پیش‌فرض

en: Centered header with navigation, social links, and background
fa: سربرگ وسط با پیمایش، پیوندهای اجتماعی و پس‌زمینه

en: Header with centered logo
fa: سربرگ با لوگو وسط‌

en: Header with centered logo and background
fa: سربرگ با لوگو وسط و پس‌زمینه

en: Learn More
fa: بیشتر بدانید

en: Welcome to<br>the Aviary
fa: به پرنده‌گاه<br>خوش آمدید

en: Wide image with introduction and buttons
fa: تصویر عریض با مقدمه و دکمه‌ها

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
fa: فیلمی درباره سرگرمی تماشای پرنده، یک کاتالوگ از پرنده‌های متفاوت، با صداهای که می‌سازند. هر پرنده با نام علمی خودش فهرست شده تا همه چی رسمی به نظر بیاید.

en: Extended Trailer
fa: پیش‌نمایش کامل

en: Video trailer
fa: ویدیو پیش‌نمایش

en: Angelo Tso<br>Edward Stilton<br>Amy Jensen<br>Boston Bell<br>Shay Ford
fa: آنجلو تسو<br>ادوارد استیلتون<br>ایمی جنسن<br>بوستن بل<br>شای فورد

en: Featuring
fa: شامل

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
fa: <em>واربل</em>, فیلمی در مورد <br>تماشاگران پرنده سرگرمی.

en: Video with header and details
fa: ویدیو با سربرگ و جزئیات

en: Buy Tickets
fa: خرید بلیط

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
fa: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ @ ٧:۰۰عصر<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: SCREENING
fa: صفحه نمایش

en: Illustration of a bird flying.
fa: تصویر پرنده‌ای درحال پرواز

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
fa: تصویر پرنده روی شاخه درخت

en: Two images with text
fa: دو تصویر با متن

en: Join our mailing list
fa: در خبرنامه ما عضو شوید

en: Watch birds<br>from your inbox
fa: تماشای پرندگان<br>از صندوق ورودی شما

en: Subscribe callout
fa: فراخوانی اشتراک

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
fa: با عضویت در سطح فالکون نقشی پیشرو برای جامعه ما بازی کنید. این سطح به شما یک صندلی در هیئت مدیره ما می دهد، جایی که می توانید در برنامه ریزی آینده سفر تماشای پرندگان کمک کنید.

en: Falcon
fa: شاهین

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
fa: در سطح اسپارو بپیوندید و عضو ما شوید! شما خبرنامه ما را دریافت خواهید کرد، به علاوه یک سنجاق پرنده که می توانید با افتخار زمانی که در طبیعت هستید آن را بپوشید.

en: Sparrow
fa: گنجشک

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
fa: با عضویت در سطح کبوتر به حمایت از جامعه رو به رشد ما کمک کنید. حمایت شما به نویسندگان ما کمک خواهد کرد و به خبرنامه انحصاری ما دسترسی خواهید داشت.

en: Pigeon
fa: کبوتر

en: Pricing table
fa: جدول قیمت

en: May 20th, 2022, 6 PM
fa: 30 اردیبهشت 1400 ساعت 6 ب.ظ

en: May 18th, 2022, 7 PM
fa: 28 اردیبهشت 1400 ساعت 7 ب.ظ

en: May 16th, 2022, 6 PM
fa: 26 اردیبهشت 1400 ساعت 6 ب.ظ

en: May 14th, 2022, 6 PM
fa: 24 اردیبهشت 1400 ساعت 6 ب.ظ

en: Speaker Series
fa: سری بلندگو

en: List of events
fa: فهرست رویدادها

en: Illustration of a flying bird.
fa: تصویر پرنده‌ای درحال پرواز

en: Painting of ducks in the water.
fa: نقاشی اردک‌ها در آب.

en: Layered images with duotone
fa: تصاویر لایه‌بندی شده با duotone

en: Read more
fa: بیشتر بخوانید

en: An icon representing binoculars.
fa: آیکون دوربین دوچشمی

en: Large list of names
fa: فهرست بزرگی از نام‌ها

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
fa: پرنده‌ای زیبا با پر‌های رنگین

en: Hummingbird
fa: مرغ زرین‌پر

en: Hummingbird illustration
fa: تصویر مرغ زرین‌پر

en: Image with caption
fa: تصویر با عنوان

en: Featured posts
fa: نوشته ویژه

en: Divider with image and color (light)
fa: جدا شده با تصویر و رنگ (روشن)

en: Divider with image and color (dark)
fa: جدا کننده با تصویر و رنگ (تیره)

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
fa: پاورقی با عنوان، معرفی کوتاه و پیوند‌های شبکه‌های اجتماعی روی پس‌زمینه تیره

en: Footer with social links and copyright
fa: پاورقی با پیوند‌های شبکه‌های اجتماعی و متن کپی‌رایت

en: Footer with query, title, and citation
fa: پاورقی با کوئری، عنوان و نقل قول

en: Footer with query, featured images, title, and citation
fa: پاورقی با کوئری، تصویر شاخص، عنوان و نقل قول

en: Footer with navigation and citation
fa: پاورقی با ناوبری و نقل قول

en: © Site Title
fa: © عنوان سایت

en: Footer with navigation and copyright
fa: پاورقی با ناوبری و کپی‌رایت

en: Footer with logo and citation
fa: پاورقی با لوگو و نقل قول

en: Default footer
fa: پاورقی پیش‌فرض

en: Dark footer with title and citation
fa: پاورقی تیره با عنوان و نقل قول

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
fa: با افتخار، ایجاد شده با %s

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Latest posts
fa: تازه‌ترین نوشته‌ها

en: Blog footer
fa: پاورقی بلاگ

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
fa: ما یک جمع از تماشاگران پرنده هستیم. ما شناخته شده‌ایم که یواشکی از نرده‌ها عبور می‌کنیم، از دیوارهای محیطی بالا می‌رویم، و به طور کلی برای مشاهده نادرترین پرندگان تخطی می‌کنیم.

en: About us
fa: درباره‌ما

en: Footer with text, title, and logo
fa: پاورقی با متن، عنوان و لوگو

en: Pages
fa: برگه‌ها

en: Query
fa: کوئری

en: Headers
fa: سربرگ‌ها

en: Footers
fa: پاورقی

en: Featured
fa: ویژه

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fa: تیم وردپرس
